4 października, 2023

Jak używać NFC w telefonie iPhone?

5 min read

Near Field Communication pozwala Twojemu telefonowi na wymianę danych z pobliskimi urządzeniami. Oto jak korzystać z NFC w iPhonie.

Wszyscy przyzwyczailiśmy się do stukania rzeczy w inne rzeczy w dzisiejszych czasach. Niezależnie od tego, czy stukasz kartą kredytową w urządzenie płatnicze, czy też stukasz swoim smartwatchem w bramkę biletową, gdy korzystasz z transportu publicznego, wiele z naszych żyć wiąże się z umieszczaniem jednego urządzenia w pobliżu innego.

Wszystkie te urządzenia wykorzystują technologię NFC, a ta sama technologia jest wbudowana bezpośrednio w Twojego iPhone’a. Możesz jej używać nie tylko do płacenia za lunch czy wsiadania do autobusu. Technologia NFC otwiera cały świat możliwości. Oto, jak korzystać z NFC w telefonie iPhone.

Co to jest NFC?

NFC to skrót od Near Field Communication. Jak sama nazwa wskazuje, jest to technologia, która pozwala Twojemu telefonowi komunikować się z innymi urządzeniami lub tagami obsługującymi NFC, gdy znajdują się one w bliskiej odległości. Jeśli kiedykolwiek używałeś swojego iPhone’a do dokonywania płatności poprzez stukanie nim w czytnik kart, to już korzystałeś z NFC. Istnieje jednak wiele innych zastosowań tej technologii.

Możesz kupić tagi NFC do swojego domu i używać ich do wyzwalania akcji w telefonie. Na przykład, jeśli dodasz tag NFC do jednej z roślin, możesz zbliżyć do niej iPhone’a za każdym razem, gdy ją podlewasz, i uruchomić automatykę, która przypomni Ci o ponownym podlaniu za określoną liczbę dni. Firmy mogą również wykorzystywać tę technologię do uruchamiania klipów z aplikacjami na iPhonie. Są to lekkie aplikacje, które nie są zainstalowane na telefonie i pozwalają na wykonywanie takich czynności, jak zamówienie posiłku lub wypożyczenie skutera.

Przeczytaj  Jak całkowicie wyłączyć Cortanę w systemie Windows 10?

Jak włączyć czytanie NFC na iPhonie

Najnowsze modele iPhone’a wykorzystują coś, co nazywa się czytaniem znaczników w tle. Oznacza to, że dopóki ekran iPhone’a jest włączony, czytnik tagów NFC jest aktywny i może odczytywać tagi NFC, jeśli umieścimy iPhone’a w pobliżu. Starsze modele iPhone’a wymagają ręcznego włączenia czytnika tagów NFC, aby można było korzystać z NFC. Aby włączyć czytnik tagów NFC na starszych iPhone’ach:

Jeśli masz iPhone’a 8 lub iPhone’a 7, przesuń palcem w górę od dołu ekranu, aby otworzyć Centrum sterowania.

Jeśli masz iPhone’a X, przesuń palcem w dół z prawego górnego rogu ekranu, aby otworzyć Centrum sterowania.

Stuknij w ikonę czytnika tagów NFC, aby włączyć NFC.

Możesz teraz używać NFC do interakcji z innymi urządzeniami lub tagami.

Jeśli nie widzisz ikony czytnika tagów NFC w Centrum sterowania na iPhonie 7, 8 lub X, musisz dodać ją do Centrum sterowania poprzez Ustawienia.

Otwórz aplikację Ustawienia.

Stuknij w Centrum sterowania.

Przewiń w dół do sekcji Więcej kontroli i stuknij ikonę Plus (+) obok czytnika tagów NFC.

Powtórz kroki 1-3 powyżej.

Jak korzystać z NFC w iPhone

Używanie NFC w iPhone jest niezwykle proste. Wystarczy zbliżyć iPhone’a do urządzenia lub tagu NFC. Aby użyć NFC na iPhonie:Jeśli używasz iPhone’a XR lub nowszego, po prostu obudź iPhone’a, aby włączyć ekran, a czytanie tagów w tle zostanie włączone.

Jeśli używasz iPhone’a 7, 8 lub X, wykonaj powyższe kroki, aby włączyć czytnik tagów NFC.

Zbliż iPhone’a do tagu lub urządzenia NFC.

Na ekranie pojawi się powiadomienie o wykryciu elementu NFC.

Stuknij w powiadomienie.

Jak używać NFC na iPhonie do wyzwalania automatyzacji

Oprócz uzyskiwania dostępu do danych NFC z innych urządzeń, możesz też kupić własne tagi NFC i używać ich do wyzwalania własnych automatyzacji. Możesz ich używać do wszystkiego, od wyłączania świateł, gdy idziesz spać, do uruchamiania timera, gdy włączasz suszarkę. Aby skonfigurować automatyzację uruchamianą przez tag NFC:

Przeczytaj  Jak używać Google Chromecast bez Wi-Fi?

Otwórz aplikację Shortcuts.

Stuknij kartę Automatyzacja.

Stuknij ikonę Plusa (+), aby utworzyć nową automatyzację.

Wybierz opcję Create Personal Automation.

Przewiń w dół i stuknij NFC jako wyzwalacz automatyzacji.

Stuknij Skanuj.

Gdy zobaczysz komunikat Gotowe do skanowania, przytrzymaj iPhone’a w pobliżu tagu NFC, którego chcesz użyć jako wyzwalacza.

Gdy tag zarejestruje się jako wyzwalacz automatyzacji, utwórz resztę automatyzacji, aby wykonać dowolne działania.

Jak używać NFC App Clips na iPhone’ie

App clips to lekkie aplikacje, które można uruchomić na iPhonie bez konieczności instalowania pełnej aplikacji. Są one często używane przez firmy, aby szybko korzystać z ich usług, nawet jeśli nie masz ich aplikacji na swoim iPhonie. Aby użyć NFC App Clips na iPhonie:

Szukaj znacznika NFC z logo App Clip.

W przypadku iPhone’a XR lub nowszego, obudź iPhone’a, aby włączyć ekran.

W przypadku iPhone’a 7, 8 lub X postępuj zgodnie z instrukcjami w sekcji powyżej, aby włączyć czytnik tagów NFC.

Przytrzymaj iPhone’a w pobliżu tagu App Clip.

Gdy zobaczysz powiadomienie na ekranie iPhone’a, stuknij je, aby otworzyć App Clip.

Korzystaj z App Clip w zależności od potrzeb.

Może pojawić się opcja zainstalowania pełnej aplikacji.

Dowiedz się więcej o swoim iPhonie

Wiedza o tym, jak używać NFC na iPhonie, to tylko jeden ze sposobów na maksymalne wykorzystanie wielu potężnych funkcji, które kryją się w Twoim smartfonie. Istnieje wiele innych wspaniałych funkcji, których być może nie wykorzystujesz w pełni. Na przykład, czy wiesz, że możesz grać w gry iMessage na swoim iPhonie? Albo że możesz dodać widżety do ekranu blokady iPhone’a, aby widzieć aktualne informacje nawet wtedy, gdy Twój iPhone jest zablokowany? Można też włączyć haptyczne sprzężenie zwrotne na klawiaturze iPhone’a, aby uzyskać bardziej fizyczną reakcję podczas pisania.

Przeczytaj  Jak udostępniać ekran na FaceTime?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.