31 marca, 2023

Jak naprawić niedziałający lub brakujący napęd DVD lub CD w systemie Windows 10?

5 min read

Czy Windows 10 uszkodził twój napęd optyczny? Oto kilka szybkich i łatwych poprawek, które mogą sprawić, że znów będziesz działać.

To może sprawić, że poczujesz się staro, ale napędy CD/DVD są obecnie uważane za sprzęt starszego typu. W miarę jak Windows 10 modernizuje system operacyjny, wsparcie dla starszych technologii sprzętowych, takich jak napędy optyczne, staje się coraz bardziej punktowe. Jest to niefortunne, ponieważ wielu użytkowników wciąż polega na płytach CD i DVD. W rzeczywistości, możesz nawet potrzebować napędu DVD, aby zainstalować system Windows 10 na swoim komputerze. Jednym z częstych skarg, z jakimi spotkałem się wśród użytkowników, jest utrata ich napędu DVD lub CD po aktualizacji. Może to być wynikiem kombinacji czynników: uszkodzonego sterownika, nieaktualnego firmware’u lub wady fabrycznej. Zanim wyrzucisz swój napęd DVD i kupisz nowy, oto spojrzenie na kilka kroków rozwiązywania problemów, które możesz wypróbować, aby przywrócić jego działanie.

Użyj Windows Update, aby naprawić problemy z napędem DVD w systemie Windows 10

Nie jest niczym niezwykłym, że napęd optyczny działa dobrze w poprzedniej wersji systemu Windows lub Windows 10, a następnie w momencie aktualizacji do nowej wersji przestaje działać. Pierwszą rzeczą, którą możesz zrobić jest sprawdzenie Windows Update, a następnie zainstalowanie najnowszych sterowników, jeśli takie istnieją. Na przykład Microsoft wydał aktualizacje dla Windows 10 Anniversary Update i wersji 1511, które rozwiązały problemy z napędami optycznymi. W tym przypadku przyczyna problemu była również rozwiązaniem. Kliknij Start > Ustawienia > Aktualizacja i zabezpieczenia. Upewnij się, że system jest aktualny i nie ma żadnych aktualizacji sterowników sprzętowych do zainstalowania. Jeśli uzyskasz sterownik CD/DVD, który działa dla Ciebie, możesz rozważyć zatrzymanie systemu Windows 10 od automatycznej aktualizacji sterowników w przyszłości.

Przeczytaj  Jak stworzyć publiczny profil na Snapchacie?

Reinstalacja lub aktualizacja sterownika w Menedżerze urządzeń

Startuj do pulpitu Windows 10, a następnie uruchom Menedżera urządzeń, naciskając klawisz Windows + X i klikając Menedżer urządzeń. Rozwiń napędy DVD/CD-ROM, kliknij prawym przyciskiem myszy wymieniony napęd optyczny, a następnie kliknij opcję Odinstaluj. Wyjdź z Menedżera urządzeń, a następnie uruchom ponownie komputer. System Windows 10 wykryje napęd, a następnie zainstaluje go ponownie. Możesz również skorzystać z opcji Aktualizuj oprogramowanie sterownika z poziomu Menedżera urządzeń. Inna opcja, którą możesz wypróbować – zauważyłem, że działa to dla wielu użytkowników – obejmuje usunięcie i ponowne zainstalowanie sterowników IDE/ATAPI. Uruchom ponownie Menedżera urządzeń, kliknij menu Widok, a następnie kliknij Pokaż ukryte urządzenia. Rozwiń IDE/ATAPI Controllers następnie odinstaluj każdy z następujących:

  • ATA Channel 0
  • ATA Channel 1
  • Standard Dual Channel PCI IDE Controller

Może być wiele wpisów wymienionych dla ATA Channel 0, 1 i PCI IDE Controller; odinstaluj je wszystkie, a następnie uruchom ponownie komputer. Windows 10 wykryje dysk, a następnie zainstaluje go ponownie.

Usuń oprogramowanie wirtualnego napędu

Oprogramowanie wirtualnego napędu, które jest używane do montowania obrazów płyt (ISO) może czasami powodować konflikt z fizycznymi napędami optycznymi. Jeśli masz zainstalowane narzędzia takie jak Daemon Tools, PowerISO, ISO Recorder lub podobne oprogramowanie, usuń je. Naciśnij klawisz Windows + x i wybierz Programy i funkcje. Podświetl program i kliknij Odinstaluj.

Sprawdź ustawienia BIOS/UEFI i zaktualizuj firmware chipsetu

Jeśli napęd CD/DVD nie jest wykrywany przez Windows, upewnij się, że napęd działa i jest rozpoznawany w firmware komputera. Sprawdź nasz artykuł, aby dowiedzieć się, jak załadować BIOS lub interfejs UEFI firmware. Jeśli widzisz swój napęd optyczny wymieniony w BIOS-ie, to dobry znak. Jeśli nie widzisz napędu CD/DVD w BIOSie/UEFI, to coś jest zdecydowanie nie tak. W zależności od wieku systemu, istnieje możliwość, że sterowniki chipsetu dla płyty głównej są nieaktualne. Sprawdź stronę internetową producenta komputera i przejrzyj sekcję z plikami do pobrania dla konkretnego modelu. Zainstalowanie najnowszego sterownika chipsetu może rozwiązać problem z napędem optycznym, który nie działa prawidłowo lub nie jest rozpoznawany w systemie Windows. Powinieneś również sprawdzić, czy istnieją jakiekolwiek aktualizacje BIOS-u lub oprogramowania sprzętowego dla twojego systemu, ponieważ mogą one poprawić kompatybilność systemu Windows 10 ze starszym sprzętem.

Przeczytaj  Jak wyłączyć lub ponownie uruchomić iPhone'a 13?

Edytuj rejestr systemu Windows, aby naprawić problemy z napędem CD w Windows 10

Jeśli problem nadal występuje po wyczerpaniu tych kroków rozwiązywania problemów, to możesz przejść do wprowadzania zmian w rejestrze systemu Windows 10, które mogą przywrócić funkcjonalność. Przed wykonaniem któregokolwiek z tych kroków upewnij się, że wykonałeś kopię zapasową rejestru i utworzyłeś punkt przywracania systemu na wszelki wypadek. Naciśnij klawisz Windows + x, a następnie kliknij Wiersz polecenia (Admin). Wprowadź następujące polecenie w wierszu poleceń, naciśnij Enter, zamknij wiersz poleceń i uruchom ponownie komputer. reg. exe add „HKLMSystemCurrentControlSetController0” /f /v EnumDevice1 /t REG_DWORD /d 0x000001Nieprawidłowe wpisy rejestru są również znane z powodowania problemów ze sprzętem, takim jak napędy optyczne. Usunięcie tych uszkodzonych wpisów może rozwiązać problem. Kliknij przycisk Start i wpisz: regedit

Kliknij prawym przyciskiem myszy regedit, a następnie kliknij polecenie Uruchom jako administrator

Przejdź do następującego podklucza rejestru: Powtórz te same kroki dla LowerFilters. Jeśli nie widzisz wpisu dla LowerFilters, zamknij rejestr, a następnie uruchom ponownie komputer.

Odtwarzanie filmów DVD w Windows 10

Windows 10 nie zawiera natywnego odtwarzania płyt DVD, nie obsługuje też nośników Blu-ray. Jeśli chcesz to zrobić w Windows 10, musisz zainstalować kompatybilne oprogramowanie, które obsługuje twój napęd optyczny. Microsoft udostępnia uniwersalną aplikację do odtwarzania DVD, którą można kupić w Sklepie Windows. Jeśli nie chcesz kupować oprogramowania, możesz sprawdzić witrynę producenta, aby dowiedzieć się, czy mają obsługiwane oprogramowanie, którego możesz użyć do oglądania swoich mediów. Oprogramowanie firm trzecich, takie jak VLC Player, może działać z twoimi mediami i jest również darmowe.

Wnioski

Mam nadzieję, że te wskazówki mogą wskrzesić napęd optyczny. Jeśli nadal nie możesz uzyskać dysku do pracy lub pokazać się w systemie Windows 10, możesz rozważyć cofnięcie się do poprzedniej wersji systemu Windows, aby sprawdzić, czy to robi różnicę; lub rozważyć zakup nowego dysku. Wygodną opcją jest zewnętrzny napęd optyczny USB. To nie jest odpowiedź, którą wielu z was miało nadzieję usłyszeć, ale jest to opcja do rozważenia (i tylko ustawić cię z powrotem około 25 dolarów).

Przeczytaj  Tworzenie bootowalnego dysku flash USB z systemem Windows 10 (aktualizacja)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.