4 października, 2023

Jak całkowicie wyłączyć Cortanę w systemie Windows 10?

3 min read

Cyfrowy asystent Cortana, który jest wbudowany w Windows 10 nigdy nie wystartował. Fajne jest to, że można go wyłączyć lub całkowicie usunąć. Oto jak.

Próba Microsoftu na cyfrowego asystenta, Cortana, wbudowana w Windows 10, nigdy nie wystartowała. W rzeczywistości w ostatnich wersjach systemu Windows firma usunęła go z doświadczenia wyszukiwania (19H1 build 18317). Pokryliśmy sposoby na ograniczenie jego aktywności poprzez wyłączenie Cortany i zastąpienie jej wyszukiwaniem Windows Search. A Cortana trafiła na naszą listę rozczarowujących produktów Microsoftu. Jeśli nie używasz jej i wolałbyś, aby całkowicie zniknęła, oto jak pozbyć się jej za pomocą hacka do Rejestru w Windows 10 Home lub Lokalnych Zasad Grupy w Windows 10 Pro.

Wyłącz Cortanę w Windows 10

Warto zauważyć, że nie musisz przechodzić przez bardziej skomplikowane kroki całkowitego usunięcia jej. Możesz wyłączyć Cortanę – ale nadal będzie tam i ewentualnie będzie działać w tle. Może też zbierać wybrane dane dotyczące wyszukiwania i innych zastosowań. Spójrzmy na to najpierw, ponieważ jest to mniej inwazyjne podejście.

Otwórz Start > Ustawienia > Prywatność.

Następnie z lewej strony kliknij na Mikrofon i wyłącz dostęp Cortany do niego.

To zasadniczo sprawi, że będzie bezużyteczny dla dostępu do Mikrofonu, tak czy inaczej.

Wyłączenie Cortany w Windows 10 Home

Ponieważ wersja Windows 10 Home nie ma Edytora Zasad Grupy, będziesz musiał użyć Rejestru, aby całkowicie wyłączyć Cortanę. Ważne: Poniższe kroki wymagają hakowania Rejestru – co nie jest dla osób o słabym sercu. Niezależnie od tego, czy jesteś początkujący, czy nie, upewnij się, że wykonujesz te kroki dokładnie.

Przed przystąpieniem do wykonywania czynności utwórz kopię zapasową rejestru, punkt przywracania lub pełną kopię zapasową systemu – lub wszystkie trzy, aby uzyskać nadmiarowość. W ten sposób, jeśli coś pójdzie nie tak, będziesz mógł odzyskać swój system.

Przeczytaj  Czym jest roaming danych??

Mając to za sobą, zacznijmy. Naciśnij skrót klawiaturowy Windows Key + R, aby otworzyć okno dialogowe Uruchom i wpisz: regedit i naciśnij Enter lub kliknij przycisk OK. Gdy otworzy się Rejestr, skieruj się do:HKEY_LOCAL_MACHINEMicrosoftWindows > Windows SearchKliknij prawym przyciskiem myszy na folder Windows i wybierz Nowy > Klucz, i nazwij go: Windows Search. Następnie kliknij prawym przyciskiem myszy obszar po prawej stronie w folderze Windows Search i wybierz New > DWORD (32-bit) Value.

Następnie nadaj wartości DWORD nazwę: AllowCortana, ustaw jej dane Value na 0 i kliknij OK. Poniżej przedstawiamy, jak powinny wyglądać edycje Rejestru.

Zamknij się z Edytorem Rejestru i uruchom ponownie komputer.

Cortana po powrocie będzie wyłączona i nie będziesz musiał się już o nią martwić. Jeśli spróbujesz go uruchomić, otrzymasz następujący komunikat informujący, że jest wyłączony i potrzebujesz pozwolenia od administratora.

Wyłączenie Cortany w Windows 10 Pro

Windows 10 w wersji Pro ma Group Policy Editor, więc możesz go użyć zamiast grzebać w rejestrze. Aby go uruchomić, użyj skrótu klawiaturowego Windows Key + R, aby otworzyć okno dialogowe Run. Wpisz: gpedit. msc i naciśnij Enter lub kliknij OK. Teraz udaj się do Konfiguracji komputera > Szablony administracyjne > Składniki systemu Windows > Wyszukiwanie i kliknij dwukrotnie na Zezwalaj na Cortanę.

Na ekranie, który się otworzy, wybierz przycisk radiowy Wyłączone, a następnie kliknij OK. Zamknij się z Group Policy Editor i uruchom ponownie maszynę.

Po powrocie z ponownego uruchomienia zauważysz, że nie zobaczysz już Cortany na swoim komputerze.

Nie znajdziesz jej w menu Start ani na pasku zadań.

Ta metoda nie odinstalowuje ani nie usuwa całkowicie Cortany z systemu Windows 10, ale wyłącza ją.

Jeśli chcesz go odinstalować, możesz śledzić nasz artykuł o tym, jak odinstalować Cortanę z systemu Windows 10.

Uwaga: Musisz mieć uruchomiony system Windows 10 May 2020 Update lub wyższy, aby to działało.

Przeczytaj  Jak naprawić Windows + Shift + S nie działa?

Zasadniczo musisz uruchomić Windows PowerShell jako administrator:Następnie wprowadź następujące polecenie i naciśnij Enter:Get-AppxPackage -allusers Microsoft. 549981C3F5F10 | Remove-AppxPackageTo wszystko. Czy chcesz wyłączyć Cortanę lub całkowicie ją odinstalować, teraz możesz. Aby uzyskać więcej informacji na temat cyfrowego asystenta, sprawdź, jak sprawić, by Cortana i Alexa pracowały razem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.